Zpět

Sonáta pro violoncello a klavír

Clauda Debussyho

Věty:
Prologue. Lent
Sérénade et Final. Modérément animé. Final Animé

Soubor:
Jan Škrdlík – violoncello
Renata Lichnovská Ardaševová, Karel Košárek nebo Petra Besa – klavír

První světová válka znamenala pro většinu Evropanů konec snů a iluzí. Claude Achille Debussy východisko z kruté válečné vřavy hledal ve vysněném světě hudby. V tomto duchu vzniká v roce 1915 Sonáta pro violoncello a klavír d moll. Skladba, která poprvé zazněla v provedení Josefa Salmona za skladatelova klavírního doprovodu, si od počátku získala přízeň posluchačů. Kritika ji hodnotila jako "plnou starofrancké graciéznosti, rytmicky odvážnou, zajímavou svou veselostí" a konečně jako "vysoce virtuózní sonátu ve starém slohu". V rukopise díla můžeme číst zajímavou Debussyho poznámku: "Pianista ať nikde nezapomene, že nemá proti violoncellu bojovat, nýbrž je doprovázet."

O filmu Claude Debussy - Sonate pour violoncelle et piano
V letech 2007-2008 vznikl na popud violoncellisty Jana Škrdlíka neobyčejný filmový projekt - snímek, který je primárně určen k tomu, aby byl promítán, jako němý film k paralelně živě hrané violoncellové Sonátě Clauda Debussyho.
Na pozadí reálně zaznívající hudby se odehraje příběh, který jistě zaujme nejen svými přírodními snovými scenériemi a dynamicky rozehranými výstupy herců-tanečníků plnými vtipných nápadů. Původní programní návrh samotného skladatele, který do Československa přivezl po 2. světové válce pozdější děkan Janáčkovy akademie Bohuš Heran, propojili scénáristé s další dějovou osou inspirovanou příběhem violoncellisty Jana Škrdlíka, kterému byl v únoru 2007 ukraden a po dvou dnech na základě vysílání televize Nova vrácen vzácný nástroj Adama Emanuela Homolky z roku 1842.
Vzniklo tak dílo, jehož myšlenka je nadčasová a není omezena rokem 1915, kdy vznikla sonáta, ani událostí ukradeného violoncella: mezilidské vztahy by měly být nadřazené hrubé matérii a umění má hodnotu jen potud, pokud slouží člověku.
Supervizním režisérem filmu se stal Milan Růžička (25. května 1937 Prostějov – 4. března 2011 Praha), známý české veřejnosti jako tvůrce desítek filmů, inscenací i seriálů počínaje rokem 1958 (Rodiče - zde také jako scénárista) a konče současným seriálem Ulice.
Film vyšel také na DVD v produkci agentury Art Petra.

Snímky z filmu Claude Debussy - Sonate pour violoncelle et piano

Film DebussyFilm Debussy

 

Supervize - Milan Růžička
Režie - Michal Oravec (Slovensko)
Kamera - Michal Hečko (Slovensko)
Choreografie - Vladimíra Kartousová
Titulky - Magdalena Říčná
Scénář - Jan Škrdlík a Vratislav Hnátek

Colombina – Hana Kachlířová
Dottore – Petr Németh
Pierrot – Lukáš Vokál
Arlecchino – Adam Sojka
Vagabond-violoncelliste – Jan Škrdlík

Zvuk (verze na vydaném DVD)
Jan Škrdlík – violoncello
Petra Besa Pospíšilová - klavír
Karel Špalek - zvuková režie a střih

 

1   
(přístupů od 25.10.2021)