Zítra v pondělí 30.11. si připomeneme
121. výročí narození českého skladatele
Hanse Krásy

Hans Krása (30.11.1899 Praha - 17.10.1944 Osvětim)

Hans Krása

Hans Krása byl československý hudební skladatel česko-německo-židovského původu. Hans Krása kompozičně vycházel vedle Alexandra Zemlinského také z tvroby Gustava Mahlera a Arnolda Schönberga.

Roku 1921 zaznamenal svůj první skladatelský úspěch s Písněmi pro orchestr op. 1 na text Christiana Morgensterna. V roce 1933 měla v Praze premiéru jeho opera Verlobung im Traum / Zásnuby ve snu pod taktovkou George Szella, za kterou obdržel Československou státní cenu.

Roku 1938 napsal Krása společně s libretistou Adolfem Hoffmeisterem dětskou operu Brundibár, s níž se chtěl zúčastnit soutěže vypsané československým ministerstvem školství a osvěty. Soutěž se ovšem z důvodu vypuknutí druhé světové války nerealizovala. V roce 1941 byla opera tajně provedena v židovském sirotčinci v Praze na Hagiboru.Představení měl nastudovat Rafael Schächter, ale protože byl mezi tím poslán transportem do Terezína, hudebně operu řídil jeho syn Rudolf Schächter. Návrh kostýmů a režie představení byly dílem Františka Zelenky.

V roce 1943 byl Brundibár uveden v Terezíně.

Jméno Hanse Krásy nese pražské smyčcové kvarteto Krása Quartet.

Zpět
O ostatních skladatelích


3   
(přístupů od 29.11.2020)


DOMOVSKÁ STRÁNKA

 

!!!Hudební Kovárna – již 30 let ve službách krásné hudby!!!